Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Elektrownia Wodna Teles Pires, Brazylia

Mobilne konstrukcje wsporcze do realizacji masywnych stropów
Elektrownia wodna Teles Pires jest inwestycją, która wpisuje się w rządowy program przyspieszenia wzrostu gospodarczego (PAC) w Brazylii.

Opis inwestycji

Elektrownia wodna Teles Pires jest inwestycją, która wpisuje się w rządowy program przyspieszenia wzrostu gospodarczego (PAC) w Brazylii. Obiekt o mocy 1820 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną blisko 2,7 miliona gospodarstw domowych.

Podczas realizacji tego typu projektów na pierwszy plan wysuwa się zagwarantowanie przez wykonawcę odpowiedniej wydajności prac. Mając na uwadze ten priorytet, ULMA opracowała rozwiązanie umożliwiające przesuwanie konstrukcji wsporczych deskowań bez demontażu.

Rozwiązanie ULMA

Przy użyciu kratownic MK o rozpiętości 12,68 m skonstruowano ruchomy wózek, pozwalający przemieszczać struktury z wież T-60 o wysokości do 19 m na kolejną lokalizację.

Taka mobilna konstrukcja wsporcza znajduje obecnie zastosowanie podczas wykonywania stropów maszynowni w dwóch z pięciu tego rodzaju pomieszczeń przewidzianych w projekcie.

Pozostałe płyty stropowe zrealizowano przy wykorzystaniu konstrukcji wzmocnionej układem stężeń i blokad pomiędzy wieżami T-60 i przetaczanej przy użyciu wózków bocznych VR.

Podczas prac związanych z utrzymaniem obiektu, prowadzonych w maszynowniach oraz w strefie odpływowej, znalazły zastosowanie rusztowania BRIO. Bezpieczeństwo ekip pracujących na ponad dziesięciometrowych konstrukcjach zapewniły układy podestów i schodni. Modułowa budowa systemu pozwoliła na bezproblemowe dostosowanie projektu do prosto i krzywoliniowych elewacji elektrowni.