Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Elektrownia wodna Jirau w Porto Velho, Brazylia

Wysoka wydajność standardowych rozwiązań
Budowana zapora o długości 5957 m i wysokości 56 m zwiększy wydajność elektrowni do 3750 MW, co uplasuje ją na 14.

Opis inwestycji

Budowana zapora o długości 5957 m i wysokości 56 m zwiększy wydajność  elektrowni do 3750 MW, co uplasuje ją na 14. miejscu na świecie wśród tego typu obiektów, pod względem ilości produkowanej energii odnawialnej.

Skomplikowaną konstrukcję obiektu wykonano z zastosowaniem standardowych elementów systemu MK.

Deskowanie uniwersalne MK pozwala na projektowanie rozwiązań wysokonośnych, których wydajność jest większa w porównaniu do systemów tradycyjnych.

  • Sprzęt: 1000 t
  • Moc: 3750 MW
  • Kubatura betonu: 2 478 361 m3
  • Turbiny: 50
  • Maksymalne zatrudnienie: 18 000 osób

Rozwiązania ULMA

Firma ULMA dostarczyła innowacyjne rozwiązanie, które zwiększyło tempo prowadzonych prac na budowie.

Wloty wody o wysokości 18 m i grubości warstwy betonowej dochodzącej do 2,5 m wykonano przy użyciu wózka przejezdnego. Konstrukcję zaprojektowano na bazie dwóch przesuwnych wież MK-360 oraz systemów deskowania ENKOFORM HMK i VMK. Wózek przesuwano na kolejne stanowiska za pomocą systemu jezdnego, co ograniczyło nakład robocizny na montaż i demontaż deskowania.

System MK znalazł również zastosowanie przy budowie kolejnych odcinków tunelu obiegowego o skomplikowanej geometrii. Długość tunelu wynosiła 27 m, a wysokość zmieniała się od 11 do 14,5 m.

W celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa konstrukcję MK wyposażono w system ochrony zbiorowej oraz zewnętrzne podesty.