Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Wiadukty dojazdowe do Tunelu dels 2 Valires, Andora

Doskonała kombinacja systemów deskowań i doradztwa technicznego na placu budowy
Nowe wiadukty dojazdowe do Tunelu dels 2 Valires to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Andorze.

Opis inwestycji

Nowe wiadukty dojazdowe do Tunelu dels 2 Valires to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Andorze. Obiekty łączą miejscowości Encamp i La Massana, i przebiegając ponad terenami o zróżnicowanym ukształtowaniu, skracają czas przejazdu.

Budowa była skomplikowana z uwagi na konieczność jednoczesnej realizacji kilku odcinków i zastosowanie maksymalnej rotacji materiałów.

Rozwiązania ULMA

Podczas wykonywania płyt wiaduktu o długości ponad 250 m zastosowano deskowanie ENKOFORM HMK, podparte wieżami. W przypadku, gdy było konieczne przekroczenie przeszkody o rozpiętości 28 m, zaprojektowano kratownice H-33 w kombinacji z wieżami T-500. W celu dostosowania się do geometrii płyty wiaduktu zastosowano dwa dźwigary specjalne, podparte na głowicach wież. Dźwigary podparły belki determinujące wymiar każdego deskowania. Dzięki opisanemu systemowi łączenia zapewniono stabilność struktury podczas pracy i podczas zmiany deskowania. Deskowanie było opuszczane przy pomocy wyciągarek zamocowanych na płycie, dzięki czemu można je było przenosić na następny takt bez demontażu. Pozwoliło to na istotne zredukowanie kosztów siły roboczej zaangażowanej podczas realizacji całego projektu.

Przy wznoszeniu tego typu obiektów bardzo duże znaczenie odgrywa zastosowanie odpowiednich systemów zabezpieczeń. W tym przypadku bezpieczną komunikację zapewniło przejście boczne zamontowane w poprzek deskowania i zabezpieczone barierkami.

Trójramienny filar na cokole posiada ramiona o szerokości 3,5 m, różnej długości i zmiennym przekroju. Wykonano go w tym samym systemie deskowań co płytę wiaduktu, co wpłynęło korzystnie na rentowność budowy. Rozwiązanie z 4-metrowym deskowaniem w systemie ENKOFORM H-120 pozwoliło na demontaż partiami oraz na uzyskanie doskonałego wykończenia powierzchni betonu. Podparcie wykonano z czterech belek DU-120 na wieżach. To lekkie podparcie, łatwe w montażu i użytkowaniu i posiadające automatyczne elementy blokujące, było przenoszone za pomocą żurawia.

Projekt deskowania do budowy belki poprzecznej filara wykonano w systemach ENKOFORM H-120 i ENKOFORM VMK, opartych na zakotwionych w filarze konsolach MT.