Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Kompleks biurowo-usługowy Forest, Warszawa, Polska

Największym wyzwaniem była budowa klatki schodowej o skomplikowanej konstrukcji, zawierającej dwie niezależne od siebie drogi pożarowe.
System samowznoszący ATR na budowie 120 metrowego wieżowca.

Opis inwestycji

W skład obiektu, który powstał w Warszawie przy ul. Burakowskiej, wchodzi 120-metrowy wieżowiec wraz z przyległymi budynkami liczącymi od 6 do 8 kondygnacji. Kompleks budynków, jak sama nazwa wskazuje, stawia na ekologiczne rozwiązania i zawiera wiele terenów zielonych oraz rekreacyjnych, takich jak oczko wodne, zielone patio, mini-szklarnie do uprawy warzyw i ziół, specjalnie przygotowane schronienia dla ptaków i owadów, siłownie zewnętrzne oraz bardzo dużą ilość tarasów i balkonów. Inwestorem tego projektu jest HB Reavis, Generalnym Wykonawcą firma Fabet Konstrukcje, a firma ULMA dostarczyła kompleksowe rozwiązania z zakresu deskowań, w tym specjalistyczne systemy samowznoszące do pracy na wysokości oraz osłony przeciwwiatrowe.

Rozwiązania ULMA

Do realizacji obiektu wykorzystane zostało 39 osłon przeciwwiatrowych HWS oraz 3 sekcje systemu samowznoszącego ATR (zawierające 6+6+12 siłowników). Trzon obiektu wykonywany był bez wyprzedzenia względem stropów. Deskowanie trzonu stanowił system ramowy ORMA.  

Ściany poza trzonem budynku zostały zrealizowane z wykorzystaniem deskowań PRIMO. Deskowanie stropów fazy I wykonano za pomocą systemu ENKOFLEX, miejscami z zastosowaniem wież T-60, zaś deskowanie stropów fazy II w systemie CC-4 lub ENKOFLEX na wieżach T-60 i BRIO. Jako zewnętrzne platformy transportowe posłużyły konstrukcje oparte na kratownicach MK.

Największym wyzwaniem była budowa klatki schodowej o skomplikowanej konstrukcji, zawierającej dwie niezależne od siebie drogi pożarowe. W związku z tym nie było możliwe podanie tą drogą prefabrykatów schodowych. W tym celu projektanci ULMA musieli dokonać niezbędnych zmian projektowych, w bliskiej współpracy z klientem i projektantem konstrukcji żelbetowej,  które pozwoliły na wykonanie z opóźnieniem ściany rozdzielającej i zastosowanie prefabrykatów.