Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Trzy nowe wysokościowce w centrum Katowic

2023-04-12
Przy ulicy Olimpijskiej w Katowicach realizowana jest właśnie inwestycja przewidująca wybudowanie trzech apartamentowców – dwóch 18-piętrowych oraz jednego wieżowca o 36 kondygnacjach i 128 metrach wysokości. Będzie on najwyższym budynkiem mieszkalnym w całej aglomeracji śląskiej, a na jego szczycie powstanie taras z widokiem na panoramę miasta. Wykonawcą inwestycji ATAL Olimpijska jest firma GRANIT, a ULMA dostarczyła kompleksowe rozwiązania z zakresu deskowań na tę budowę.

Do realizacji trzonu budynku przewidziano system samowznoszacy ATR, ze zintegrowanymi siłownikami o nośności 13t każdy. Całość deskowania trzonu, składająca się również z systemu ORMA wraz z konstrukcją systemu ATR, o łącznym ciężarze ponad 100t, podciągana jest w jednej operacji i nie angażuje żurawia, którego obciążenie jest kluczowe prze realizacji budynków wysokich.

Do zabezpieczenia krawędzi budynku zastosowano system osłon przeciwwiatrowych HWS. Osłony te musiały generować jak najmniejsze reakcje pionowe, a ich ciężar został zredukowany z uwagi na konieczność kotwienia ich do balkonów. Do realizacji stropów ULMA zaproponowała bardzo wydajny w montażu system panelowy CC-4 z głowicą opadową, która umożliwia szybką rotację sprzętu między kondygnacjami. Zastosowanie powyższego zestawu systemów deskowaniowych z portfolio firmy ULMA jest gwarancją uzyskania tygodniowego tempa realizacji kondygnacji, co w przypadku budynków wysokich jest koniecznością zapewniającą szybką wydajność prac, a co za tym idzie sukces finansowy inwestycji.

Zobacz film z tej realizacji.