Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Rozwiązania ULMA do realizacji jednego z najbardziej skomplikowanych obiektów inżynieryjnych w woj. zachodniopomorskim

2023-11-02
W ramach budowy obwodnicy Koszalina, w ciągu drogi ekspresowej S6 powstaje jeden z najbardziej skomplikowanych obiektów inżynieryjnych w województwie zachodniopomorskim. Estakada ES-119 realizowana jest na terenie o skomplikowanej budowie podłoża, z kilkoma poziomami wodonośnymi oraz wypływami artezyjskimi. Z uwagi na nietypowe warunki gruntowe budowa estakady wymagała specjalnie przygotowanych rozwiązań – w zakresie deskowań i rusztowań dostarczyła je firma ULMA.

Obiekt powstaje przy użyciu dwóch metod – nasuwania podłużnego oraz nawisowej. Do realizacji części w technologii nasuwania podłużnego wykorzystywane są formy, których budowa bazuje na uniwersalnym systemie ENKOFORM HMK. Dostarczone przez firmę ULMA stanowisko do nasuwania miało długość 30 m, co pozwalało na wykonanie segmentów o długościach do 29,25 m.

Ustrój nośny w części realizowanej metodą nawisową powstaje z wykorzystaniem wózków CVS, które wyróżnia duża nośność i możliwość wykonywania ustrojów o zróżnicowanym przekroju. Na budowie jednocześnie pracuje aż 8 wózków nawisowych ULMA, które zaprojektowano do realizacji segmentów o długościach z zakresu od 4 m do 5 m. Utrzymanie 7-dniowego cyklu prac oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas obsługi wózków umożliwiły trzy układy hydrauliczne.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z tej budowy.