Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Przebudowa jednej z głównych ulic Lublina

2019-01-03
W Lublinie trwa właśnie przebudowa ulicy A. Grygowej - jednej z głównych arterii miasta. Niezwykle imponującym pod względem deskowań obiektem jest nowy wiadukt o długości 212 m, który połączy ulicę Pancerniaków z ulicą Metalurgiczną.

Wiadukt będzie składał się z 4 jezdni. Skrajne przęsła obiektu mają po 57 m rozpiętości, natomiast pośrednie – po 47 m. Ustrój nośny obiektu został zaprojektowany jako płytowo-belkowy. Płyta jezdna obiektu została oparta na owalnych filarach o wysokości przeszło 8 m, usytuowanych pod kątem 60 stopni w stosunku do osi obiektu.

Ustrój nośny obiektu zaszalowano za pomocą deskowania uniwersalnego HMK, bazującego na elementach niezwykle uniwersalnego systemu MK. Deskowanie ustroju oparto na wieżach T-60 o wysokościach dochodzących do 8 m. Na obiekcie zastosowano wieże w dwóch kombinacjach przekrojów; 1,0 x 1,0 m oraz 2,0 x 1,0 m, co pozwoliło na ograniczenie ilości potrzebnych do realizacji elementów podporowych. Projekt deskowania uwzględniał przejazdy pod deskowaniem dla kolei. Bramki przejazdowe wykonano na bazie wież aluminiowych w systemie Aluprop, na których ułożono profile stalowe. Podczas realizacji owalnych filarów doskonale sprawdził się system Tubus. Łupiny dostarczone na budowę miały średnicę 1600 cm.

Generalnym wykonawcą realizowanego obiektu jest firma Budimex S.A.