Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Nowy most przez Wartę w Rogalinku

2022-04-08
W ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 431, w miejscowości Rogalinek niedaleko Poznania powstaje nowa przeprawa przez rzekę Wartę. Obiekt realizowany w technologii betonowania nawisowego zastąpi poprzednią przeprawę, zapewniając poprawę warunków oraz bezpieczeństwa ruchu na terenie aglomeracji poznańskiej. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska S.A., a systemy deskowań i rusztowań do jej realizacji dostarcza ULMA Construccion Polska S.A.

Do wykonania fundamentów, przyczółków, podpór pośrednich, segmentów podporowych oraz częściowo ścian segmentu startowego wykorzystano deskowanie ramowe ORMA. Deskowanie płyty dennej i środników zrealizowano przy użyciu systemu dźwigarkowego MK/VM20 i DSD/VM20. Deskowanie płyty jezdnej wewnątrz środników oparto na podporach EP, a na zewnątrz środników na wieżach T-60.

Na potrzeby realizacji obiektu ULMA zaproponowała także 4 wózki betonowania nawisowego CVS do wykonania ustroju nośnego w części nawisowej. Zaprojektowane otworowanie obiektu uwzględniało przesunięcie wózków od strony rzeki w stronę podpór tak, aby wieże podporowe T-60 służące do montażu wózka, znajdowały się jak najdalej od brzegu rzeki. Konstrukcję główną wózka stanowią dwa trawelery spięte ze sobą kratownicami MK, do których podwieszone są konstrukcja deskowania płyty dennej i konstrukcje deskowania płyty jezdnej. Pompa hydrauliczna FPT obsługuje siłowniki do podnoszenia, poziomowania i przesuwania wózka. Na każdym etapie prowadzonych prac deskowania wyposażone są w kompletne systemy BHP.