Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Fabryka koksu Petronor w Muskiz, Hiszpania

Bezpieczeństwo i rentowność przy realizacji skomplikowanych projektów
Rafineria Petronor to największy zakład produkcyjny w Hiszpanii i jeden z największych w Europie, działający od przeszło 40 lat.

Opis inwestycji

Rafineria Petronor to największy zakład produkcyjny w Hiszpanii i jeden z największych w Europie, działający od przeszło 40 lat. W zakładzie rozpoczęto plan modernizacji mający na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku krajowym oraz rynkach międzynarodowych. Projekt URF zakłada dostosowanie produkcji rafinerii do zmniejszającego się zapotrzebowania na ciężkie oleje opałowe oraz wzrostu zapotrzebowania na oleje napędowe, benzynę i gazy płynne. Zmiany umożliwią produkcję nowego produktu: koksu naftowego.

ULMA Construction uczestniczyła w wielu etapach renowacji infrastruktury zakładu. Zakres prac obejmował przebudowę zbiorników, pieców i zaworów. Na każdym etapie wymagany był wysoki stopień zabezpieczeń.

Rozwiązania ULMA

Jednoczesne wykorzystanie systemów rusztowaniowych oraz deskowań pozwoliło na optymalizację pracy ekip montażowych. Elementy pionowe konstrukcji realizowane były za pomocą systemu ramowego ORMA. Wysoka sztywność deskowania oraz szeroki zakres elementów umożliwił zastosowanie systemu na wszystkich etapach budowy.

Stropy realizowano przy użyciu uniwersalnego deskowania dźwigarowego ENKOFORM HMK. Deskowanie stropowe oparto na wieżach podporowych, co stanowiło bezpieczne i stabilne rozwiązanie. Wraz z rozbudową konstrukcji sukcesywnie wzrastały obciążenia na wieże. Prace na wysokości wykonywano z rusztowania modułowego BRIO, z odpowiednio zabezpieczonymi schodniami. 

Wszystkie zastosowane systemy wyposażono w wymagane podczas montażu elementy bezpieczeństwa.