Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapora Baixo Sabor w Bragança, Portugalia

Bezpieczna praca na wysokości
Rzeka Sabor uchodzi do Duero w pobliżu miasteczka Torre de Moncorvo w portugalskim dystrykcie Bragança.

Opis inwestycji

Rzeka Sabor uchodzi do Duero w pobliżu miasteczka Torre de Moncorvo w portugalskim dystrykcie Bragança. Przed rozpoczęciem inwestycji była jednym z największych cieków wodnych bez zapór na półwyspie Iberyjskim.

Na odcinku 50 kilometrów powstały dwie elektrownie o łącznej mocy 170 MW, zdolne produkować rocznie 444 GWh energii.

Rozwiązania ULMA

Przy budowie zapory o wysokości 127 m i długości 505 m wykorzystano deskowania pionowe ORMA, BIRA i ENKOFORM VMK. Do wyparcia deskowań pionowych zastosowano jednostronne konsole wznoszące, wieże, rusztowania modułowe i schodnie BRIO. W czasie realizacji ułożono łącznie ponad 860 300 m3 betonu.

Wszystkie prace na wysokości prowadzono z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Budowa konsol wznoszących 2000 oraz wsporników G umożliwiła poziomy montaż podestów roboczych mimo pochylonej płaszczyzny czoła zapory.

Szeroki wachlarz doświadczeń ULMA zdobytych na wcześniejszych budowach o podobnym profilu pozwolił na optymalne dobranie systemów do konkretnych rozwiązań.

Zlokalizowanie centrów logistycznych w pobliżu budowy pozwoliło utrzymać planowane tempo realizacji i ukończyć wszystkie prace w ustalonych terminach.