Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Città dello Sport w Rzymie, Włochy

Uniwersalne rozwiązania MK
W zaprojektowanym przez architekta Santiago Calatravę „Miasteczku Sportowym” znajdują się m.in. boiska piłkarskie, bieżnie lekkoatletyczne, sklepy, biura, budynki mieszkalne i inne.

Opis inwestycji

W zaprojektowanym przez architekta Santiago Calatravę „Miasteczku Sportowym” znajdują się boiska piłkarskie, bieżnie lekkoatletyczne, sklepy, biura, budynki mieszkalne, biblioteki, nowy „Palazzo dello Sport”, pływalnia oraz Rektorat Uniwersytetu Tor Vergata.

Obiekt charakteryzuje się oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz skomplikowanym projektem pływalni.

Rozwiązania ULMA

Dostarczony na budowę sprzęt musiał spełniać wysokie wymagania dotyczące powierzchni szalującej ze względu na zastosowanie technolologii betonu architektonicznego. W celu zachowania ciągłości odcisków na ścianach zaprojektowano płyty ze sklejką o wymiarach 3 x 1,25 m z regularnie rozmieszczonymi w pionie otworami na ściągi. Zadanie zrealizowano przy użyciu uniwersalnego systemu MK.

Zewnętrzne ściany o wysokości 13 m podzielone zostały na długości pionowymi pilastrami. Wewnątrz konstrukcji znajduje się prawie 190 łuków o długości od 30 do 70 m. Kluczowym elementem konstrukcji jest podłużny łuk o długości 130 m, na którym spoczywa zadaszenie wykonane ze szkła i stali.

Na budowę dostarczono łącznie z systemem MK 12 000 m2 deskowań stropowych oraz 4000 m2 pionowych.