Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Centrum Finansowe w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kompleksowe rozwiązanie dla ścian, słupów i stropów
Projekt składa się z czterech wieżowców biurowych o 32-37 piętrach i wysokości 170 m, hotelu 5-gwiazdkowego z 250 pokojami, centrum kongresowego, sklepów i prywatnego klubu.

Opis inwestycji

Projekt składa się z czterech wieżowców biurowych o 32-37 piętrach i wysokości 170 m, hotelu 5-gwiazdkowego z 250 pokojami, centrum kongresowego, sklepów i prywatnego klubu.

Łączna powierzchnia Centrum Finansowego Abu Dhabi wynosi 570.000 m2.

Rozwiązania ULMA

Ściany nośne, nachylone pod różnymi kątami, a także konstrukcję trzonu wykonano z zastosowaniem systemu ENKOFORM VMK. Z elementów standardowych, stalowych dźwigarów oraz drewnianych belek wykonano płyty “szyte na miarę”, pozwalające na rozwiązanie wszystkich powierzchni o skomplikowanej geometrii.

Zastosowanie systemów modułowych o łatwym montażu zredukowało czas deskowania stropów. Do wykonania typowych stropów o grubości do 45 cm wykorzystano stoliki VR. System charakteryzuje się wysoką wydajnością, gdyż może być przenoszony bez demontażu na kolejne takty. Przy krawędziach oraz do wykonania stropów dolnych kondygnacji zastosowano system ENKOFLEX.

Prace na wysokości, takie jak wykonywanie konstrukcji trzonu, były prowadzone przy wykorzystaniu systemów wznoszących. Pomosty robocze zapewniły wystarczającą powierzchnię do realizacji wszystkich prac oraz zagwarantowały bezpieczeństwo na każdym etapie budowy.

Stropy żelbetowe o grubości do 45 cm wykonywano za pomocą podpór EP i wież T-60. Wysokość wieżowców oraz skomplikowana geometria ich ścian wymagały specjalnych rozwiązań. W tym celu zespół inżynierów przygotował odpowiedni rozkład obciążeń z zastosowaniem wież T-60, które osiągały wysokość do 45 m.