Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

System stropowy ONADEK na budowie nowoczesnego centrum przesiadkowego w Zabrzu

2023-03-15
Na terenie starego dworca autobusowego w Zabrzu, przy ul. Goethego, powstaje jedna z ważniejszych inwestycji komunikacyjnych w mieście – nowoczesne centrum przesiadkowe. Oprócz funkcji przesiadkowej dla pasażerów do autobusów lokalnych i komunikacji między miastami aglomeracji, obiekt będzie posiadał także dwupoziomowy parking, pozwalający na pozostawienie samochodu i kontynuację podróży komunikacją miejską. Dodatkowo na dachu budynku powstanie zielony taras widokowy dla oczekujących pasażerów. Inwestycja ma znacząco usprawnić komunikację w mieście oraz zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w regionie.

Podczas realizacji stropów budynku obsługi pasażerskiej doskonale sprawdził się system stropowy ONADEK. Dzięki budowie opartej na głowicy opadowej możliwe jest wcześniejsze odzyskanie elementów i wykorzystanie ich na dalszych etapach. To znacząco przyspiesza prace. Ponadto ONADEK jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze. Do podparcia stropu wykorzystano podpory ALUPROP lub C+D40.

Do realizacji ścian, balustrad, belek obwodowych i słupów budynku wykorzystano deskowanie ramowe ORMA oraz system TUBUS. Ściany rampy zewnętrznej zaprojektowano w systemie radialnym BIRA.