Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

System stropowy ONADEK na budowie nowoczesnego centrum przesiadkowego w Zabrzu

2023-03-15
Na terenie starego dworca autobusowego w Zabrzu, przy ul. Goethego, powstaje jedna z ważniejszych inwestycji komunikacyjnych w mieście – nowoczesne centrum przesiadkowe. Oprócz funkcji przesiadkowej dla pasażerów do autobusów lokalnych i komunikacji między miastami aglomeracji, obiekt będzie posiadał także dwupoziomowy parking, pozwalający na pozostawienie samochodu i kontynuację podróży komunikacją miejską. Dodatkowo na dachu budynku powstanie zielony taras widokowy dla oczekujących pasażerów. Inwestycja ma znacząco usprawnić komunikację w mieście oraz zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w regionie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm NDI SA oraz NDI SOPOT SA.

Podczas realizacji stropów budynku obsługi pasażerskiej doskonale sprawdził się system stropowy ONADEK. Dzięki budowie opartej na głowicy opadowej możliwe jest wcześniejsze odzyskanie elementów i wykorzystanie ich na dalszych etapach. To znacząco przyspiesza prace. Ponadto ONADEK jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze. Do podparcia stropu wykorzystano podpory ALUPROP lub C+D40.

Do realizacji ścian, balustrad, belek obwodowych i słupów budynku wykorzystano deskowanie ramowe ORMA oraz system TUBUS. Ściany rampy zewnętrznej zaprojektowano w systemie radialnym BIRA.