Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Rozwiązania ULMA na budowie Krakowskiego Centrum Muzyki

2024-05-07
W krakowskim Cichym Kąciku, niedaleko Błoni, na 3-hektarowej działce przy ulicy Piastowskiej 20 powstaje Krakowskie Centrum Muzyki. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa jest inwestorem obiektu, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa dla tysiąca osób. Generalnym Wykonawcą inwestycji jest firma Mirbud S.A., a ULMA Construccion Polska S.A. dostarczyła kompleksowe rozwiązania z zakresu deskowań i rusztowań na tę budowę.

W Krakowskim Centrum Muzyki swoją siedzibę będą miały dwie miejskie orkiestry: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Główna sala koncertowa kompleksu pomieści około 1000 osób, natomiast mniejsza sala – 300 osób. W ramach inwestycji powstaną także: sale prób, sala multimedialna, przestrzeń edukacyjna i przestrzeń gastronomiczna z restauracją. Powierzchnia całkowita tego jednopiętrowego kompleksu sięgnie 18 tys. m2, zaś użytkowa 13 tys. m2.

Prostą konstrukcję budynku będą otaczały 13-metrowe kolumny. Salę koncertową, w konstrukcji żelbetowej osadzono siedem metrów poniżej poziomu terenu. Budynek będzie miał 176 metrów długości i 76 metrów szerokości. Z jego foyer, a także z tarasu widokowego, który ma powstać nad kawiarnią i restauracją, w holu głównym, będzie się roztaczał wspaniały widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto. Zakończenie inwestycji oraz pierwsze koncerty planowane są na przełomie 2025 i 2026 roku.

Do realizacji ścian i słupów  wykorzystano deskowanie ramowe ORMA z podestami w formie platform roboczych OR. Uzupełnienie zabezpieczeń stanowił system drabin i podestów F4. W przypadku słupów okrągłych, mających miejscowo do 6m wysokości  wykorzystano system form stalowych TUBUS.

Stropy kondygnacji podziemnych i nadziemnych zostały wykonane za pomocą tradycyjnego sytemu  dźwigarowego ENKOFLEX. W zależności od wysokości stropów podparcie stanowiły podpory EP, podpory ALUPROP oraz wieże T-60 dochodzące do 11,2m wysokości. W przypadku zbrojenia ścian i obsługi deskowania zastosowanie znalazł system rusztowań BRIO.