Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Obiekt 22 w ciągu nowej Zakopianki realizowany metodą nasuwania podłużnego

2018-07-11
Nowo budowany odcinek drogi ekspresowej S-7 stanowi część zadania polegającego na usprawnieniu ruchu komunikacyjnego zarówno krajowego, jak i międzynarodowego na południu naszego kraju. Odcinek od miejscowości Lubień do miejscowości Rabka Zdrój zapewni połączenie trasy z autostradą A-4.

W ramach współpracy z firmą Salini Impregilo na obiekcie nr 22 ULMA dostarczyła kompleksowe rozwiązanie do realizacji obiektu mostowego metodą odcinkowego nasuwania podłużnego. Obiekt został zaprojektowany jako dwunitkowy most siedmioprzęsłowy o długości 285 metrów i maksymalnej rozpiętości przęsła 44 m.

Dostarczona przez firmę ULMA forma szalunkowa miała długość 24 metrów i została zaprojektowana na bazie systemu uniwersalnego MK. Do budowy formy wykorzystano nowatorskie rozwiązanie umożliwiające jednoczesne rozszalowanie płyty dennej oraz środników ze skrzydełkami. Zastosowanie głowic rozformowujących na belkach ślizgowych umożliwiało odsuwanie deskowania środników ze skrzydełkami  w czasie opuszczania podłogi ustawionej na siłownikach. Zastosowane rozwiązanie pozwalało na rozformowywanie formy w czasie krótszym niż 30 min. Ponowne ustawienie i zniwelowanie deskowania zajmowało niecałe 3 godziny. Deskowanie części środkowej zaprojektowano w formie przejezdnej szuflady. Deskowanie uniwersalne HMK oparto na wspornikach rolkowych, umożliwiających swobodne przemieszczenie szalunku na wykonaną część ustroju. Filary mostowe realizowano w taktach o wysokościach od 5.5 do 8 metrów przy wykorzystaniu systemu konsol BMK.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie.