Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Obiekt 22 w ciągu nowej Zakopianki realizowany metodą nasuwania podłużnego

2018-07-11
Nowo budowany odcinek drogi ekspresowej S-7 stanowi część zadania polegającego na usprawnieniu ruchu komunikacyjnego zarówno krajowego, jak i międzynarodowego na południu naszego kraju. Odcinek od miejscowości Lubień do miejscowości Rabka Zdrój zapewni połączenie trasy z autostradą A-4.

W ramach współpracy z firmą Salini Impregilo na obiekcie nr 22 ULMA dostarczyła kompleksowe rozwiązanie do realizacji obiektu mostowego metodą odcinkowego nasuwania podłużnego. Obiekt został zaprojektowany jako dwunitkowy most siedmioprzęsłowy o długości 285 metrów i maksymalnej rozpiętości przęsła 44 m.

Dostarczona przez firmę ULMA forma szalunkowa miała długość 24 metrów i została zaprojektowana na bazie systemu uniwersalnego MK. Do budowy formy wykorzystano nowatorskie rozwiązanie umożliwiające jednoczesne rozszalowanie płyty dennej oraz środników ze skrzydełkami, co umożliwiło rozformowywanie formy w czasie krótszym niż 30 min. Ponowne ustawienie i zniwelowanie deskowania zajmowało niecałe 3 godziny. Deskowanie uniwersalne HMK oparto na wspornikach rolkowych, umożliwiających swobodne przemieszczenie szalunku na wykonaną część ustroju. Filary mostowe realizowano w taktach o wysokościach od 5.5 do 8 metrów przy wykorzystaniu systemu konsol BMK.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie.

Więcej informacji na temat projektu: Obiekt 22 w ciągu drogi ekspresowej S7.