Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Kolejny tunel w portfolio ULMA

2022-03-14
W ramach budowy drogi ekspresowej S3, na odcinku Legnica-Lubawka, niedaleko miejscowości Gostków powstaje nowy tunel drogowy (TS-32), o długości ok. 320 m. Obiekt wykonywany jest metodą odkrywkową i będzie się składał z dwóch naw. W każdej nawie znajdą się dwa pasy ruchu, o szerokości 3,5 m każdy oraz pas awaryjny, o szerokości 2,5 m. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma PORR S.A.

ULMA Construccion Polska dostarczyła kompleksowe rozwiązania z zakresu deskowań, które wykorzystane były w pierwszej kolejności do budowy fundamentów ścian. Podczas tego zadania idealnie sprawdził się nasz uniwersalny system ścienny ORMA. Następnie wykonano ściany tunelu. Tutaj z kolei zaprojektowano indywidualne rozwiązanie na bazie systemu MK, które pozwoliło na realizację ściany o długości 12,5 m. Konstrukcja deskowania ścian została wyposażona dodatkowo w zespoły ślizgu oraz rolki, które pozwalają na sprawne rozdeskowanie oraz przetoczenie deskowania na kolejny segment bez potrzeby użycia dźwigu. Natomiast do betonowania kaloty tunelu ULMA przygotowała kompletny projekt wózka, który został wykonany w systemie MK z elementami systemu TMK. Jego główną konstrukcję stanowi rama z rygli MK, blach i węzłów TMK oraz elementów specjalnych TMK w rozstawie co 1,5 m.

Projekt wózka wymagał idealnego dopasowania do geometrii tunelu, przy jednoczesnym zapewnieniu przejazdu wózka po fundamencie. Dzięki temu nie było potrzeby wykonania dodatkowych fundamentów pod szyny jezdne i zminimalizowało to koszty po stronie wykonawcy. Cała konstrukcja przestawiana jest na nowe miejsce za pomocą układu hydraulicznego. Dla wózka zostały także uprzednio przygotowane w magazynie ULMA blaty poszycia z wybitkami dostosowanymi do geometrii tunelu.