Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów

2017-04-25
W Elektrowni Turów trwa budowa nowego bloku energetycznego o mocy 450 MW netto, który zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji. Całkowita wartość inwestycji wynosi 4 mld zł i pozwoli w pełni wykorzystać zasoby węgla z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Nowy obiekt będzie spełniał restrykcyjne wymagania środowiskowe wynikające zarówno z przepisów krajowych, jak i unijnych. Szacuje się, że wyprodukowanej w nowym bloku energii starczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex SA, a ULMA dostarcza kompleksowe systemy deskowań i rusztowań na tę budowę.
W ramach kontraktu powstają budynki: kotłowni, nastawni, mniejsze budynki towarzyszące oraz maszynownia wraz z turbozespołem, będąca kluczowym elementem inwestycji.

Podczas realizacji turbozespołu, do budowy słupów (o wysokości od 5,4 m do 9 m) wykonywanych w trzech etapach wykorzystano system ORMA. System ten doskonale sprawdził się także podczas budowy fundamentu na filarach. Do jego realizacji użyto też deskowania Enkoflex na ryglach DSD/MK. Do podparcia stołu fundamentu turbiny wykorzystano wieże T-60, o wysokości nieco ponad 4 m. Zostały one ustawione na ruszcie z profili stalowych HEB, opartych o belki żelbetowe za pośrednictwem wież wysokonośnych. Pozwoliło to na przeniesienie obciążeń bezpośrednio na fundament. 

Więcej o projekcie: Elektrownia Turów.