Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Projekt Pampa Melchorita, Peru

Rozwiązania o wysokiej wydajności i elastyczności
Realizacja Kompleksu Portowego Stacji Eksportu Gazu Ziemnego w Cañete umożliwiła Peru przesunięcie się na pozycję lidera w przemyśle gazowniczym Ameryki Łacińskiej.

Opis inwestycji

Realizacja Kompleksu Portowego Stacji Eksportu Gazu Ziemnego w Cañete umożliwiła Peru przesunięcie się na pozycję lidera w przemyśle gazowniczym Ameryki Łacińskiej.

Projekt miał na celu usprawnienie transportu gazu. Zadanie obejmowało budowę stacji, terminalu morskiego oraz gazociągu o długości około 300 km, który połączył miejsce wydobycia gazu w Zakładzie Pampa Melchorita z Zakładem LNG zlokalizowanym pomiędzy Cañete i Chincha.

W celu wykonania terminalu morskiego wybudowano na palach most o długości 1,4 km, który łączy wybrzeże z platformą załadunkową. Konstrukcję mola wykonano z pali, belek podłużnych, dźwigarów, prefabrykowanych stropów betonowych, barierek i rur pomocniczych.

Rozwiązania ULMA

Do wykonywania stropów prefabrykowanych mostu zaprojektowano specjalne płyty, złożone z ram stalowych wypełnionych sklejką pokrytą filmem fenolowym. Deskowanie zapewniło gładką powierzchnię betonu bez otworów oraz posłużyło do wykonania stropów o wysokościach od 6 do 8, 9 metrów.

Do formowania ścian i słupów zastosowano system ENKOFORM VMK, który dopasowano do wymaganych kształtów elementów.

Wzdłuż każdej osi obiektu zaprojektowano specjalne platformy rusztowaniowe na uskokach, wykorzystując system BRIO. Konstrukcja rusztowania o długości 35 m posłużyła do wykonywania prac malarskich, spawalniczych itp. Był to pierwszy projekt w Peru, w którym zastosowano rusztowanie na uskoku tej wielkości.