Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Wieżowiec „Diagonal Zero Zero” w Barcelonie, Hiszpania

Rozwiązanie szyte na miarę
Wieżowiec o 24 kondygnacjach i 110 m wysokości znajduje się blisko morza przy alei Diagonal w Barcelonie.

Opis inwestycji

Wieżowiec o 24 kondygnacjach i 110 m wysokości znajduje się blisko morza przy alei Diagonal w Barcelonie. Mieści się w nim między innymi katalońska siedziba firmy Telefónica – głównego operatora usług telekomunikacyjnych w krajach hiszpańsko i portugalskojęzycznych.

Obiekt ma kształt diamentu o trapezowej podstawie i zajmuje działkę o powierzchni 4000 m². Konstrukcję usztywnia wewnętrzny żelbetowy rdzeń, w którym znajdują się windy, kanały techniczne, schody awaryjne i łazienki. Po obwodzie bryłę wzmacnia system teleskopowych profili z aluminium pokryty ścianą kurtynową ze zdobionego szkła.

Średnia wysokość piętra wynosi 4 m. Stropy mają grubość od 0,3 do 0,4 m.

Rozwiązania ULMA

Trzon centralny budynku został wykonany przy użyciu konsol 2000 oraz deskowania ENKOFORM VMK. W większości stropy zostały zrealizowane z wykorzystaniem systemu RAPID, w niektórych przypadkach do ich wykonania posłużyło deskowanie ENKOFLEX.

Aby uniknąć dziur w betonie, ściana była betonowana na wysokości 4,50 m. Dzięki zastosowaniu kratownicy i podpór pionujących udało się uniknąć przechodzenia przez ścianę prętów ściągających, ponieważ były one umieszczane w górnej i dolnej części każdej warstwy.

Konsole 2000 z profilowanymi belkami w wewnętrznych narożnikach pozwoliły na idealne dopasowanie do trapezowej geometrii rdzenia.