Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Muzeum Sztuki Reina Sofía w Madrycie, Hiszpania

Bezpieczna i rentowna rozbudowa
Muzeum Reina Sofía jest narodowym centrum sztuki współczesnej z siedzibą w Madrycie.

Opis inwestycji

Muzeum Reina Sofía jest narodowym centrum sztuki współczesnej z siedzibą w Madrycie. Obiekt powstał w dawnym Szpitalu Powszechnym, wielkim budynku neoklasycystycznym z XVIII wieku.

Projekt rozbudowy muzeum został przygotowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela. Zaprojektowany przez niego obiekt ma kształt ściętego trójkąta. Najbardziej osobliwy element projektu stanowi centralne patio pod dachem w kolorze czerwonym.

Trzy budynki wchodzące w skład muzeum zajmują 26.892 m2 powierzchni użytkowej. Budynki przykryto wspólnym dachem o powierzchni 8.000 m2. Po zakończeniu budowy muzeum zwiększy swoją powierzchnię do 84.000 m2.

Budynek z salami audytoryjnymi został wykonany w technologii strunobetonu. Dwa wielkie, rozłożone symetrycznie żebra przenoszą obciążenia od audytoriów i sali protokolarnej. Patio powstało po połączeniu żeber z belkami żelbetowymi. Największe wyzwanie w projekcie stanowiło wykonanie zakrzywionych ścian betonowych oraz powierzchni o znacznym nachyleniu. W celu wykonania dachu, który wznosi się na 6 m ponad tarasami budynków, zastosowano specjalne rozwiązanie do wykonania jego 36-metrowego uskoku.

Rozwiązania ULMA

Do formowania ścian zakrzywionych oraz nachylonych wykorzystano deskowanie ENKOFORM VMK. Część elementów była montowana na budowie, a część przysłana na budowę po pierwomontażu. System doskonale sprawdził się przy wykonywaniu elementów o złożonych kształtach przy dużym parciu betonu.

Podczas realizacji stropów na różnych wysokościach zastosowano deskowanie poziome RAPID, podparte wieżami podporowymi.

Jako dodatkowe zabezpieczenie przy realizacji uskoku dachu zastosowano rusztowanie modułowe BRIO, które zapewniało odpowiednie bezpieczeństwo na każdym etapie prac montażowych.