Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Szpital w Lukka, Włochy

Realizacja w sektorze budownictwa wielkokubaturowego
Realizowany obiekt posiada odporną na wstrząsy sejsmiczne konstrukcję oraz przestronne i jasne pomieszczenia.

Opis inwestycji

Realizowany obiekt został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami dotyczącymi budowy szpitali, tj. m.in. posiada odporną na wstrząsy sejsmiczne konstrukcję oraz przestronne i jasne pomieszczenia.

Obiekt o wysokości 18 m posiada 49 000 m2 powierzchni użytkowej. Jego zwarta konstrukcja znacznie skraca czas przemieszczania się personelu, pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów oraz na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Szpital został zbudowany na działce o wymiarach 120 x 140 m. Budynek składa się z dwóch równoległych, prostokątnych, 4-kondygnacyjnych skrzydeł rozmieszczonych na planie litery „H”, o wysokości pomiędzy stropami od 3,84 do 4,84 m.

    • Kubatura: 195 500 m3
    • Kondygnacje: 1+4
    • Czas realizacji: parking - 2 miesiące, kondygnacje - 3 miesiące.

Rozwiązania ULMA

Do realizacji rozległych stropów o konstrukcji płytowo-słupowej zastosowano aluminiowe deskowanie CC-4 na podporach stalowych EP. Na budowę dostarczono łącznie 8000 m2 deskowania stropowego oraz 2300 sztuk podpór stropowych. Prosta budowa deskowania CC-4, które wymaga stosowania mniejszej ilości podpór stropowych, pozwoliła na ograniczenie przestrzeni potrzebnej do składowania elementów oraz skrócenie czasu montażu w stosunku do tradycyjnych deskowań.

Ze względu na niewielką wagę oraz prostą budowę system CC-4 jest deskowaniem bardzo wydajnym. Systemowe panele, montowane od dołu, mogą być swobodnie przesuwane po belkach nośnych, co znacząco przyspiesza montaż systemu. Pracownik stojący w jednym miejscu może ułożyć do 10 mpłyt.

W celu zabezpieczenia krawędzi wykonanych stropów zastosowano system barier ochronnych na bazie systemu BRIO.

Terminowe dostawy na budowę dużych ilości sprzętu umożliwiły prowadzenie prac budowlanych zgodnie z założonymi harmonogramami. W ramach wsparcia realizacji przedstawiciele ULMA byli obecni na każdym etapie budowy.