Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Galeria Warmińska, Olsztyn, Polska

Deskowanie ściany ażurowej o długości 140 m i wysokości 24 m
Na olsztyńskich Brzezinach powstaje Galeria Warmińska- nowoczesny kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowo-rekreacyjny.

Opis inwestycji

Na olsztyńskich Brzezinach powstaje Galeria Warmińska – nowoczesny kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowo-rekreacyjny. Będzie to największy tego typu obiekt w Olsztynie. Jego powierzchnia całkowita wyniesie blisko 117 tys. m2 i znajdzie się w nim 170 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, kręgielnia, klub fitness, 9-salowe kino i amfiteatr oraz parking z 1200 miejscami parkingowymi. Projekt Galerii powstał w prestiżowej Autorskiej Pracowni Kuryłowicz & Associate, generalnym wykonawcą jest MGC Inwest Sp. z o.o. a kompleksowym dostawcą deskowań i rusztowań na budowę jest firma ULMA Construccion Polska S.A.

Rozwiązania ULMA

Największe wyzwanie dla dostawcy deskowań stanowiło zaprojektowanie i wykonanie szalunków indywidualnych do realizacji ażurowej, 7-modułowej ściany fasadowej o długości 140 m i wysokości 24, wykonywanej w całości na budowie. Zaprojektowane deskowanie ażurów jest specjalną, szczelną konstrukcją wykonaną na bazie systemu MK. Dodatkowym utrudnieniem jest łukowy kształt dwóch modułów ściany, przez co konieczne było właściwe wyprofilowanie deskowania.

Do realizacji stropów wykorzystywany jest system stolików VR, co umożliwia szybkie rotowanie sprzętu w obrębie segmentów. Do realizacji podciągów oraz w miejscach o ograniczonym dostępie znajdują zastosowanie systemy stropowe ENKOFLEX oraz CC-4. Ściany proste i słupy prostokątne, których liczba wynosi blisko 2 tys., wykonywane są w systemach PRIMO, NEVI, ORMA i F-4 a słupy okrągłe w systemie TUBUS. Deskowanie ścian, słupów prostokątnych i okrągłych dostarczono na budowę z pełnym wyposażeniem BHP: drabinami, podestami do betonowania i obarierowaniem. Do prac fasadowych oraz komunikacji wykorzystano rusztowanie modułowe i schodnie BRIO oraz rusztowanie fasadowe DORPA.