Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Wieżowiec North Gate w Warszawie, Polska

Bezpieczna praca na wysokości
North Gate to 27-piętrowy budynek o wysokości 94 metrów i powierzchni użytkowej 51.000 m². Pod wieżowcem znajduje się parking na ponad 300 pojazdów.

Opis inwestycji

North Gate to 27-piętrowy budynek o wysokości 94 metrów i powierzchni użytkowej 51.000 m2. Pod wieżowcem znajduje się parking na ponad 300 pojazdów.

Rozwiązania ULMA

Podczas realizacji obiektu znalazły zastosowanie różne technologie, np. w przypadku stropów były to stropy gęstożebrowe oraz żelbetowy strop monolityczny scalony z konstrukcją stalową.

Do najtrudniejszych zadań należało szalowanie stropów na wysokości 20 metrów oraz wykonanie podziemnego zbiornika na wodę, prowadzącego przez 3 kondygnacje. Jego realizacja wymagała ręcznego zaszalowania ze względu na bardzo utrudniony dostęp. Zastosowano lekkie deskowanie ścienne NEVI do montażu ręcznego.

ULMA Construcción dostarczyła na budowę system 33 osłon przeciwwiatrowych o wysokości 10,5 m każda, przeznaczonych do zabezpieczenia stanowisk prac budowlanych prowadzonych przy wznoszeniu kolejnych kondygnacji. Konstrukcja bazowała na zespole dwóch masztów połączonych ze sobą za pomocą stalowych dźwigarów i kantówek. Każdy maszt został podwieszony na parze głowic mocowanych do stropów, które wyznaczają tor przesuwu osłony. Dzięki osłonom łatwiej było wykonać obrys zewnętrznego stropu, pozwoliły one także na istotne przyspieszenie tempa prac i zaoszczędzenie około 4 dni w ciągu miesiąca.