Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Polska

Rozwiązania dla ścian i słupów o wysokości 16 m
Obok najbardziej rozpoznawalnego ośrodka kulturalno-sportowego na Śląsku, jakim jest katowicki „Spodek”, na terenach po kopalni „Katowice” powstaje obecnie Centrum Kongresowe.

Opis inwestycji

Obok najbardziej rozpoznawalnego ośrodka kulturalno-sportowego na Śląsku, jakim jest katowicki „Spodek”, na terenach po kopalni „Katowice” powstaje obecnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Razem z sąsiadującą z nim salą koncertową NOSPR obiekty te mają wyznaczać nowy standard w architekturze stolicy regionu.

Projekt MCK powstał w znanej pracowni projektowej JEMS Architekci i zdobył główną nagrodę w konkursie SARP w 2008 roku. Zielona bryła w kształcie prostopadłościanu pomieści na powierzchni ponad 34 tys. m2 lokale gastronomiczne, kawiarnię, restaurację na 800 osób oraz sale konferencyjne (w tym największą na 12 tys. osób). W najwyższym punkcie budynek będzie miał 22 m wysokości.

Po trudnych początkach i rozstrzygnięciu kolejnego przetargu na wykonawstwo gmachu budowa pracuje obecnie 24 godziny na dobę pod czujnym okiem konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering Polska. ULMA Construccion Polska jest partnerem generalnego wykonawcy w zakresie technologii deskowań.

Rozwiązania ULMA

Projekt obiektu wymagał od nas zaproponowania rozwiązań do wykonywania ścian i słupów o wysokości 16 m. Dodatkowo na tej wysokości była wylewana belka oczepowa na konstrukcji kotwionej do wcześniej wykonanej ściany. Ww. elementy konstrukcyjne zrealizowano przy zastosowaniu standardowych deskowań ściennych (PRIMO i ORMA), słupowych (F4) oraz stropowych (ENKOFLEX na podporach EP, F-600, ALUPROP oraz wieżach T-60).

Komunikację pionową oraz przestrzeń roboczą na wysokości zapewniono za pomocą systemów rusztowań BRIO i DORPA – w formie schodni oraz wież przejezdnych i przestawnych. Warto także wspomnieć, że w przypadku tej budowy wiele elementów konstrukcji jest wykonywanych jako betony licowe, co wymaga odpowiedniego zaprojektowania rozstawu ściągów i płyt oraz zastosowania wysokogatunkowej sklejki szalunkowej, aby odcisk na powierzchni betonu był jak najlepszej jakości.