Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Budynek administracyjny firmy Schlumberger, Brazylia

Optymalny projekt z zastosowaniem deskowań ENKOFORM V-100 oraz RECUB
Nowa siedziba firmy Schlumberger w Brazylii wyróżnia się z otoczenia imponującą bryłą o powierzchni 2.500 m² i ścianami o wysokości 16 m, wykonanymi w technologii betonu licowego.

Opis inwestycji

Nowa siedziba firmy Schlumberger w Brazylii wyróżnia się z otoczenia imponującą bryłą o powierzchni 2,500 m2 i ścianami o wysokości 16 m, wykonanymi w technologii betonu licowego.

Czterokondygnacyjny budynek administracyjny o wysokości stropu 4 m składa się z dwóch symetrycznych bocznych przestrzeni o długości 26,4 m, oddzielonych strefą centralną z dwiema ścianami o długości 13 m.

Rozwiązania ULMA

Podczas wykonywania ścian zastosowano deskowanie ENKOFORM V-100 z konsolą wznoszącą po obydwu stronach. Wcześniej przygotowano szkice na sklejce o wymiarach 1 x 2,5 m, uzyskując interesujące wykończenie powierzchni betonu. Hak transportowy zapewniał bezpieczeństwo podczas przenoszenia zespołów deskowań o wymiarach 5 x 4 m. Zastosowano także pomosty robocze umożliwiające bezpieczne prowadzenie prac montażowych.

Szybki montaż i demontaż, łatwość przenoszenia zespołów deskowań pomiędzy taktami oraz bezpieczeństwo prac sprawiły, że rozwiązanie z wykorzystaniem systemu ENKOFORM VMK doskonale sprawdziło się w przypadku tego projektu.

Na budowie zastosowano ponadto system RECUB z żebrami o grubości 12 cm do wykonania ponad 13.000 m2 stropów odciążonych budynku administracyjnego, laboratorium i konstrukcji pomocniczych. Do przenoszenia obciążeń z 4-metrowych kondygnacji zastosowano podpory SP, natomiast wieże G o wysokości 16 m służyły za podparcie belek umieszczonych na krawędzi fasady na uskoku.

Słupy, ściany wewnętrzne, fundamenty i wsporniki konstrukcji żelbetowych wykonano w systemie lekkiego deskowania ramowego COMAIN, co znacznie usprawniło przebieg prac.

Schodnia BRIO zapewniła bezpieczną komunikację pionową pracowników podczas trwania całej budowy.