Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Unikatowy na skalę światową biały beton architektoniczny na budowie MSN

2022-08-30
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pnie się do góry, widać nowe kondygnacje oraz zrealizowaną już wieżę kinową. Czteropiętrowy budynek będzie mieć docelowo ok. 20 000 m2 z czego 4500 m2 to przestrzeń wystawowa. MSN powstaje w technologii białego betonu architektonicznego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia dostawcy deskowań.

Ściany oraz słupy budynku betonowane są przy użyciu odpowiednio zaprojektowanych płyt systemu uniwersalnego na bazie układu ryglowo-belkowego. Powierzchnię szalująca deskowania stanowi sklejka z poszyciem plastikowym, co pozwala na uzyskanie jednakowego, równomiernego odcienia powierzchni betonu. Wszystkie elementy pionowe z betonu białego są osłaniane w celu ochrony przed ewentualnym uszkodzeniem, bądź zabrudzeniem powierzchni.    

Z technicznego punktu widzenia największym wyzwaniem dla inżynierów było wykonanie żelbetowej fasady budynku z betonu architektonicznego, która z uwagi na swoje gabaryty została zaprojektowana jako tarcza posadowiona na całym systemie łożysk i zastrzałów wraz z odpowiednim układem dylatacji, umożliwiających jej swobodną pracę i kompensowanie termicznych odkształceń. Prace nad technologią wykonania elewacji rozpoczęły się w 2019 roku, a efekty pracy całego zespołu inżynierów będą widoczne w czwartym kwartale 2022, kiedy to planowane jest betonowanie ostatnich jej etapów.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej to dla naszej firmy ugruntowanie pozycji w segmencie dużych skomplikowanych projektów zawierających elementy w technologii betonu architektonicznego. To kolejne doświadczenia, wypracowane wspólnie z Wykonawcą detale rozwiązań, szczegóły, które w połączeniu z profesjonalnym podejściem do doboru odpowiedniej mieszanki betonowej, prawidłowego wykonawstwa dają gwarancję sukcesu na tak wymagających i skomplikowanych projektach.