Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

ULMA na budowie najnowocześniejszej walcowni w Europie

2024-06-07
ULMA Construccion Polska S.A. dostarcza kompleksowe rozwiązania deskowań i rusztowań do realizacji hali produkcyjno-magazynowej walcowni kształtowników gorącowalcowanych wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną, która powstaje w Siemianowicach Śląskich. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, a całkowita wartość jego realizacji wyniesie aż 800 mln zł.

Inwestorem jest firma Cognor SA, a generalnym wykonawcą inwestycji firma Strabag Sp. z o. o. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem technologii BIM. Nowa walcownia ma zużywać o 40% mniej gazu i 30% mniej energii elektrycznej. Cognor twierdzi, że będzie w stanie wyprodukować w Siemianowicach blisko 500 tys. ton elementów stalowych rocznie.

Płyty fundamentowe, stopy i ściany wykonano przy użyciu systemów ściennych PRIMO, ORMA i COMAIN. W szczytowym momencie prac na budowie rotowało ponad 3000 m² deskowania ściennego. Słupy podpierające masywne stropy zaprojektowano w systemie płyt wielootworowych ORMA, których dostarczono łącznie ponad 100 sztuk. Podparcie stropów wykonano z użyciem wież T-60, podpór ALUPROP, rygli stalowych systemu MK, DSD oraz belek drewnianych VM.

Do wykonania 220 mb kanału zendry zespół ULMA zaprojektował zestaw przestawny indywidualnych form stalowych, które umożliwiły wykonanie “półokrągłego” koryta odpływowego w spadku podłużnym.