Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

ULMA: 60 lat historii

2021-07-15
W 1957 roku sześciu młodych robotników założyło firmę, którą dziś znamy jako ULMA. Zaczęli pod nazwą Talleres Ignacio Maiztegi, skupiając się głównie na konserwacji i pracach pomocniczych dla rozwijającego się przemysłu czekoladowego w Oñati.

Pierwotnie firma nazywała się Máquinas Envolvedoras i działała w branży zajmującej się produkcją czekolady, w późniejszym czasie jednak zaczęła rozwijać się także w innych obszarach. Poszerzanie działalności zaczęło się w momencie, gdy jeden z braci założyciela przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych broszurę, która przedstawiała metalowe rusztowanie modułowe. W tamtych czasach było to coś zupełnie nowego i innowacyjnego. Tak zrodził się pomysł stworzenia tego typu rozwiązania i zintegrowania go z produkcją. W 1961 roku podjęto decyzję o przekształceniu firmy w spółdzielnię pod nazwą Talleres ULMA S.C.I, podpisując Akt Założycielski 8 września tego samego roku.

W latach 60. i 70. spółdzielnia zaczęła poszerzać swoją ofertę produktową o maszyny dla przemysłu spożywczego i motoryzacyjnego, opakowania na mydło i konserwy, metalowe podpory regulowane pod marką JJEIP, ogrodzenia metalowe ULMA, a także wózki widłowe JJEIP. W latach 80. i 90. spółdzielnia rozpoczęła proces internacjonalizacji i zaczęła stawiać pierwsze kroki w kierunku stworzenia, po latach, Grupy ULMA z połączenia ENARA i OINAKAR.

Lata 60. były okresem sprzyjającej koniunktury, jednak na przestrzeni lat ULMA mierzyła się także z wieloma wyzwaniami. Międzynarodowy kryzys gospodarczy w latach 70., baskijska restrukturyzacja przemysłowa w latach 80. i kryzys finansowy w 2008 r. zostały przezwyciężone dzięki wysiłkom całej grupy, która z powodzeniem nadal tworzyła nowe miejsca pracy.

60 lat później ULMA to solidna Grupa Biznesowa złożona z dziewięciu podmiotów gospodarczych o bardzo zróżnicowanej działalności. Dzięki pracy ponad 5 500 profesjonalistów w ponad 80 krajach, ULMA zajmuje wiodącą pozycję jako producent i dostawca najbardziej zaawansowanych systemów i usług na rynku. Dziś jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym klientom i wszystkim tworzącym grupę na całym świecie, za ich zaufanie i poświęcenie w tych bezprecedensowych czasach. ULMA świętuje swoje 60-lecie i nadal umacnia swoją pozycję jako Grupa Spółdzielcza z tymi samymi wartościami, które przyświecały jej od początku: zaangażowaniem w kwestie społeczne i środowiskowe, współpracę, innowacyjność oraz konkurencyjność.