Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Tarasy Zamkowe w Lublinie

2014-05-01
U podnóży lubelskiego zamku, u zbiegu alej Tysiąclecia i Unii Lubelskiej powstaje galeria handlowa Tarasy Zamkowe. Na powierzchni blisko 38 000 m² znajdzie się ok. 150 lokali handlowo-usługowych. 6-kondygnacyjna bryła obiektu będzie posiadała charakterystyczny zielony dach w formie przenikających się tarasów i ramp. Otwarcie galerii planowane jest na wiosnę 2015 roku.

Nasza firma dostarcza systemy deskowań i rusztowań na tę budowę. Do wykonania wielkopowierzchniowych stropów zostały zastosowane stoliki stropowe VR. Utrudnienie stanowił fakt, iż głowice słupów były wykonywane z wyprzedzeniem. W projekcie założono zastosowanie tylko czterech rodzajów stolików - trzech pod stropy, o wymiarach: 2,45 x 3,90 m; 2,90 x 3,90 m; 3,30 x 3,90 m i jednego pod głowice, o wymiarach: 2,40 x 2,40 m. System posiada głowice kompatybilne z różnymi podporami stropowymi oraz łatwo się przestawia, dzięki czemu udało się realizować jeden cykl roboczy w ciągu 6-7 dni. ULMA dostarczyła kompleksową usługę, obejmującą produkt wraz z montażem na budowie, co pozwoliło na optymalizację kosztów transportu.

Do podparcia wtórnego zastosowano podpory EP 50 C+D z przedłużką do wysokości w świetle 5,20 m, podpory ALUPROP z przedłużkami dla stropów o wysokości do 6,40 m oraz wieże T-60 do wyższych stropów.

Słupy prostokątne o wymiarach do 60 x 60 cm wykonano z zastosowaniem systemu F4, słupy o większym przekroju w systemie PRIMO a do wykonania słupów okrągłych wykorzystano deskowania TUBUS. Ściany proste wykonano w systemie PRIMO z systemowymi pomostami roboczymi BHP, a ściany łukowe w systemie radialnym R-FORM. Zastosowano także pomosty robocze zewnętrzne BMK oraz pomosty zapadkowe KSP do wykonania ścian klatek schodowych z wyprzedzeniem.

Jako rusztowania zbrojarskie zastosowano moduły z systemu BRIO. Do komunikacji służyły schodnie BRIO.

Deskowania ścienne i słupowe były wyposażone w platformy robocze z drabinami a stoliki stropowe do wykonania głowic posiadały zabezpieczenia poręczowe z rur oraz drabiny wejściowe na stoliki.