Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Rozbudowa biblioteki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie

2024-04-11
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II na krakowskim Ruczaju rozpoczęła się budowa dużego budynku dydaktyczno-administracyjnego w sąsiedztwie wybudowanej kilkanaście lat temu biblioteki.

Nowy obiekt zostanie zbudowany na działce pomiędzy biblioteką, a powstającym nieco dalej kościołem. Inwestycja obejmuje budowę pięciokondygnacyjnego obiektu składającego się z czterech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej oraz na połączeniu go z istniejącą biblioteką. W nowo powstałym budynku powstaną m.in. aule, sale wykładowe, archiwa, pomieszczenia techniczne czy studio radiowo-telewizyjne. Przewidziano także część gastronomiczną i parkingi. Dzięki zastosowaniu wielu rozwiązań ekologicznych, obiekt będzie w stanie wyprodukować więcej energii niż jej zużyć.

Do realizacji ścian, słupów i belek wykorzystano system ścienny ORMA. Do podparcia stropów auli posłużyły wieże T-60. Z uwagi na ich elastyczność i możliwość dopasowania do różnej geometrii doskonale sprawdziły się podczas budowy wysokich ścian auli, które wykonywane były jednoetapowo. Rusztowanie BRIO zapewniło swobodną komunikację podczas prac budowlanych. Stropy zostały wykonane za pomocą systemu ENKOFLEX. Do realizacji wysokich słupów posłużył system ORMA i TUBUS.