Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Przebudowa wiaduktów drogowych w ciągu Trasy Łazienkowskiej

2022-12-08
Nowe wiadukty przy parku Agrykola w Warszawie powstają w miejscu poprzednich, których stan techniczny wymagał całkowitego rozebrania i wybudowania od podstaw. W pierwszej kolejności przebudowywany jest wiadukt północny, w stronę centrum, w tym czasie na istniejącym wiadukcie południowym utrzymano ruch w obu kierunkach. Rozbiórka przeprawy południowej planowana jest natomiast na początku 2023 roku, po oddaniu do użytku wiaduktu północnego. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na marzec 2024 roku.

Do realizacji obiektów zastosowano standardowe systemy inżynieryjne ULMA. Fundamenty, podpory pośrednie, przyczółki i ściany oporowe realizowane są przy użyciu systemu ramowego ORMA.  Konstrukcję wsporczą dla rusztów deskowania płyty jezdnej zaprojektowano z wież podporowych T-60. Ruszty deskowania spodu płyty oraz pomosty do montażu desek gzymsowych wykonane są z dźwigarów drewnianych VM20 i rygli stalowych MK120, zespolonych ze sobą łącznikami systemowymi i poszytymi sklejką 21 mm. Całość deskowania wyposażona jest w zintegrowany system zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości MBP. Komunikację pionową na poziom płyty jezdnej stanowią schodnie rusztowaniowe BRIO.    

Z uwagi na ograniczone możliwości przestrzenne, dostawy materiału i sam projekt deskowania dostosowano do podziałów konstrukcji w taki sposób, aby poszczególne segmenty wykonać jak najmniejszą ilością sprzętu, przestawiając szalunek z sekcji na sekcję. Po zabetonowaniu płyty ruszty deskowania są podwieszane do ustroju poprzez elementy kotwiące a wieże w całości przestawiane na kolejne przęsła, analogicznie gotowe blaty z powrotem wracają na ustawione wieże.