Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Idealna jakość powierzchni betonu dzięki deskowaniom ULMA

2018-05-09
W Poznaniu powstaje właśnie nowa siedziba Wydziału Architektury oraz Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Będzie to budynek niemal zeroenergetyczny. Pompy ciepła zapewnią energię pochodząca z ziemi, a ogniwa fotowoltaiczne – ze słońca. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku.

Podziemna kondygnacja będzie przeznaczona na laboratoria i pracownie, natomiast na parterze znajdą się dziekanaty i administracja wydziałów. W ramach inwestycji powstanie także wielofunkcyjny dziedziniec, który będzie można zaadaptować na przestrzeń wystawienniczą. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Mostostal Warszawa, a ULMA dostarcza indywidualnie zaprojektowane rozwiązania do jej realizacji.

Kluczowym zagadnieniem do rozwiązania były ściany żelbetowe, które od strony wewnętrznej nie będą tynkowane dlatego niezwykle ważne jest użycie systemu deskowań, który gwarantuje doskonałą jakość powierzchni betonu. Do tego zadania doskonale nadaje się system deskowań ściennych ORMA.  Do wykonania stropów wykorzystano system Enkoflex. Ponadto na każdej kondygnacji zaprojektowano ok. 90 słupów kołowych o średnicy od 50 do 60 cm. Są to elementy, które również nie będą w przyszłości tynkowane, dlatego wymagania dotyczące jakości deskowań były bardzo wysokie. W przypadku słupów zastosowano system deskowania TUBUS oraz CLR.

Więcej informacji o projekcie: Wydział Architektury i Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej