Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Renowacja gondolowego Mostu Biskajskiego w Bilbao, Hiszpania

Skomplikowana renowacja zabytkowego obiektu
Gondolowy Most Biskajski, wpisany w 2006 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest symbolem rewolucji przemysłowej z drugiej połowy XIX wieku.

Opis inwestycji

Gondolowy Most Biskajski, wpisany w 2006 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest symbolem rewolucji przemysłowej z drugiej połowy XIX wieku. Jest to najstarszy taki obiekt na świecie.

Firma ULMA uczestniczyła w remoncie Mostu - największym tego typu projekcie w ostatnich latach. Pierwszy etap inwestycji, zrealizowany pod koniec 2010 roku, polegał na przemalowaniu konstrukcji stalowej.

W czasie prac remontowych naprawiono również częściowo zniszczony w czasie Wojny Domowej rygiel, do którego przymocowane są szyny jezdne gondoli.

Rozwiązania ULMA

Konstrukcję stalową mostu obudowano rusztowaniem modułowym BRIO. Do obudowania 4 wież o wysokości 68 m i poziomego rygla o długości 162 m zastosowano 800 ton sprzętu. Wieże posadowiono na gruncie, natomiast rusztowanie dla rygla przymocowano do kratownicy.

Na konstrukcji zamocowano również windę do przewozu pracowników i materiałów.

Montaż rusztowania odbywał się etapowo. W pierwszej kolejności obudowano wieże nr 1 i 2 oraz 1/3 rygla poziomego od strony dzielnicy Las Arenas.

Następnie zmontowano rusztowania wież 3 i 4 od strony miejscowości Portugalete i – analogicznie – 1/3 rygla. W trzecim etapie dobudowano brakujący fragment rusztowania wiszącego na ryglu.

Na rusztowaniu wież zamocowano podest wsporczy dla windy. Do jego budowy wykorzystano pomosty rusztowania osadzone na 5-metrowych podłużnicach na wysokości 7,5 m.