Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu, Ukraina

Skomplikowane konstrukcje z rusztowań na budowie ogromnego stalowego sarkofagu
W pobliżu  opuszczonej elektrowni w Czarnobylu trwa budowa nowego sarkofagu.

Opis inwestycji

W pobliżu  opuszczonej elektrowni w Czarnobylu trwa budowa nowego sarkofagu. Po ukończeniu prac,  betonowo-stalowa konstrukcja w formie gigantycznego łuku o długości 150m, wysokości 109m i rozpiętości ramion wynoszącej 257 m zostanie przesunięta na gigantycznych prowadnicach na właściwe miejsce i otoczy uszkodzony reaktor nr 4 wraz z jego dotychczasową osłoną. Nowy sarkofag, który powinien powstać do końca 2015 roku, zapobiegnie przedostawaniu się cząsteczek radioaktywnych do atmosfery przez kolejne 100 lat. Koszt tego międzynarodowego projektu, realizowanego przez francuski koncern Novarka jest szacowany na blisko 1 miliard euro.  Fundusze na budowę przekazały między innymi UE, USA, Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina, Japonia i Francja. Polska wsparła realizację inwestycji kwotą 1,5 mln euro. 

Rozwiązania ULMA

Od kwietnia 2012 roku ULMA Construccion Polska obsługuje tę budowę w zakresie projektu i dostaw rusztowań, które w I. etapie posłużyły do skonstruowania wieży schodowej o wysokości 50 m (i wadze elementów 18,5 T), umożliwiającej montaż łuku. Dla zapewnienia odpowiedniej stateczności wieży zamocowano ją do konstrukcji łuku na poziomie ca. +28m, a w fazie montażu dociążono jej podstawę  przeciwwagą.

Podczas wykonywania podnoszenia głównej konstrukcji łuku, z rusztowań  zbudowano pomosty robocze oraz drogi dojścia dla potrzeb montażu instalacji wewnętrznych i obudowy wewnątrz obiektu. Po etapach podnoszenia nr 2 i 3 górna krawędź łuku osiągnęła poziom ~+ 84,5m. Obecnie ma miejsce projektowanie oraz wznoszenie  konstrukcji rusztowaniowych, z których zostanie zrealizowany montaż pokrycia ściany szczytowej łuku z blachy trapezowej. Jednocześnie trwają przygotowania do  4. ostatniego etapu podnoszenia łuku. Dla wszystkich nietypowych konstrukcji z rusztowań zostały wykonane pełne obliczenia statyczne według Eurocodów.