Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Kompleks mieszkaniowy w Tolosa, Hiszpania

Bezpieczna praca na budowie
W 20-tysięcznej miejscowości Tolosa, niedaleko stolicy prowincji San Sebastián, znacznie wzrósł w ostatnich latach popyt na mieszkania.

Opis inwestycji

W 20-tysięcznej miejscowości Tolosa, niedaleko stolicy prowincji San Sebastián, znacznie wzrósł w ostatnich latach popyt na mieszkania. Budowa budynków wielorodzinnych obejmujących w sumie 400 mieszkań w znacznym stopniu zaspokoiła to zapotrzebowanie.

Projekt kompleksu oraz przebieg procesu budowy były uwarunkowane położeniem działki ograniczonej przez dwie drogi przebiegające na różnych poziomach.

Rozwiązania ULMA

Aby zniwelować silną różnicę poziomów, zaprojektowano stropy na różnych wysokościach. Wykonano je w systemie RAPID, na podporach SP. Podczas montażu, realizacji i demontażu zapewniono bezpieczeństwo pracowników dzięki zastosowaniu barierek i siatek podstropowych, skutecznie chroniących przed upadkami podczas montażu sklejki.

System ORMA, zastosowany jako deskowanie pionowe jednostronne, przeniósł parcie poziome podczas układania mieszanki betonowej w ścianach zewnętrznych. Łatwość montażu i demontażu pozwoliła na utrzymanie wymaganego tempa realizacji.

Słupy o różnych wymiarach rozwiązano w systemach ORMA i LGR. Ten drugi system, charakteryzujący się wyjątkową lekkością ze względu na plastikową powierzchnię szalującą, zapewnił sprawną obsługę oraz gładkie wykończenie powierzchni betonu.

Konstrukcję wzniesiono w całości z betonu. Powierzchnie poziome stropów odciążonych wykonano za pomocą bloczków styropianowych układanych na ruszcie z belek drewnianych.