Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

West Gate we Wrocławiu, Polska

Specjalne rozwiązanie do wykonania belki obwodowej i stropów
We Wrocławiu przy ul. Lotniczej, obok centrum handlowego Astra, powstał nowoczesny budynek biurowy klasy A o nazwie West Gate.

Opis inwestycji

We Wrocławiu przy ul. Lotniczej, obok centrum handlowego Astra, powstał nowoczesny budynek biurowy klasy A o nazwie West Gate. Obiekt składający się z 6 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych oferuje 16 tys. m2 powierzchni biurowej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ARCAD z Kielc w formie bryły w kształcie litery „L”. ULMA Construccion Polska S.A. była kompleksowym dostawcą systemów deskowań i rusztowań na tę budowę.

Rozwiązania ULMA

Największe wyzwanie dla projektantów stanowiło zaprojektowanie szalunku belki obwodowej (podciąg i nadciąg) razem z pogrubionym pasmem stropu. Przed przystąpieniem do realizacji robót okazało się, iż wykonawca konstrukcji żelbetowej wymaga szybkiej rotacji deskowania pomiędzy kondygnacjami przy zachowaniu niewielkiej pracochłonności w trakcie wykonywania obiektu. W tym celu ULMA pierwszy raz w Polsce zaproponowała specjalne stoliki brzegowe VR na bazie systemu MK, z kompatybilnymi elementami BHP. Podpory do blatów stolików przymocowano za pomocą specjalnych głowic VR z dźwignią. Wykorzystanie głowic umożliwiało łatwe i szybkie składanie podpór podczas transportu stolików na następną kondygnację. Ze względu na geometrię belki obwodowej oraz założone tempo rotacji, do ich transportu zastosowano tzw. wysokie kacze dzioby. Na budowie biurowca pracowało w sumie 106 stolików VR o wymiarach 2,4 x 3,5 m oraz 2,7 x 3,5 m. Użycie tego typu rozwiązania pozwoliło na dostosowanie deskowania do geometrii budynku, a także na redukcję zastosowanych drewnianych wybitek oraz zachowanie dużej nośności.

Pozostałe stropy budynku wykonano w systemie stropowym ENKOFLEX. W części, gdzie wysokość stropu przekraczała 7,5 m, zastosowano podparcie z wież T-60, natomiast stoliki oparto na wieżach ALUPROP.