Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce k. Rzeszowa, Polska

Deskowania na budowie obiektu o nietypowej bryle
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe zlokalizowane jest na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, w pobliżu terminalu lotniczego w Jasionce k. Rzeszowa.

Opis inwestycji

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe zlokalizowane jest na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, w pobliżu terminalu lotniczego w Jasionce k. Rzeszowa. Koszt inwestycji Inwestycja realizowanej przez samorząd wojewódzki wynosi około 135 mln złotych. Budynek o powierzchni 27,5 tys. m2 i kubaturze 203,7 tys. m3 jest podzielony na dwie części. Część kongresowa to dwupiętrowy, podpiwniczony budynek o konstrukcji żelbetowej na planie koła z przebiegającym przez całą wysokość patiem wewnętrznym, zadaszonym szklaną kopułą. Średnica budynku zmienia się od 72,5 m w piwnicy do około 81,3 m w obrysie stropu nad ostatnią kondygnacją. Część wystawienniczą stanowi hala o powierzchni ponad 7,5 tys. m2 w formie nachodzących na siebie kopuł na planie dwóch połówek kół o różnej średnicy, połączonych pomiędzy sobą odcinkami prostymi. Zróżnicowana wysokość brył widoczna jest również we wnętrzu, wyposażonym dodatkowo w dwupoziomowy balkon pełniący funkcję kładki widokowej. Balkon umożliwia przechodzenie po obwodzie bryły, co zapewnia lepszy widoczność przedstawionej na poziomie parteru ekspozycji. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm BEST Construction Sp. z o.o. oraz KARPAT-BUD Sp. z o.o. a kompleksowym dostawcą systemów deskowań jest firma ULMA Construccion Polska S.A.

Rozwiązania ULMA

Do realizacji płyt fundamentowych i prostych ścian żelbetowych obiektu zastosowano deskowanie ramowe PRIMO i NEVI o łącznej powierzchni ponad 1,5 tys. m2 z systemowymi pomostami roboczymi BHP. Ściany łukowe wykonano natomiast z wykorzystaniem systemu radialnego BIRA. Do wykonania wielkopowierzchniowych stropów o grubościach zmieniających się w zakresie od 20 do 30 cm został zastosowany system stropowy ENKOFLEX o powierzchni 4,6 tys. m2 na podporach C+D 25, C+D 50 i wieżach T-60 oraz system panelowy CC-4 o powierzchni około 1,0 tys. m2. Utrudnienie stanowił fakt, iż głowice słupów o wymiarach 130 x 130 x 40 cm były wykonywane z wyprzedzeniem. Do podparcia wtórnego zastosowano podpory C+D 40 z przedłużką do wysokości w świetle 4,8 m oraz podpory C+D 50 z przedłużką do wysokości w świetle 5,65 m. Słupy prostokątne wykonano z zastosowaniem systemu PRIMO, a do wykonania słupów okrągłych, o średnicach od 35 do 70 cm, wykorzystano deskowanie TUBUS. Oprócz standardowych zabezpieczeń i słupków bezpieczeństwa na budowie zastosowano m. in. przejezdne rusztowanie BRIO do robót ciesielskich i zbrojarskich oraz pomosty robocze. Deskowania ścienne i słupowe były wyposażone w platformy robocze z drabinami.