Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Galeria Zielone Arkady w Bydgoszczy, Polska

Skomplikowana konstrukcja z wież MK umożliwiła wykonanie efektownego wejścia do galerii, tzw. cristalu.
Na budowie największego centrum handlowego w Bydgoszczy znalazł zastosowanie szeroki asortyment produktów i rozwiązań z oferty ULMA.

Opis inwestycji

Centrum handlowe „Zielone Arkady” powstało przy al. Wojska Polskiego i rondzie Kujawskim. Inwestorem projektu jest firma ECE Projektmanagement Polska, zarządzająca największymi galeriami w Polsce. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu wynosi 103 tys. m², a powierzchnia całkowita 115 tys. m². Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 150 mln euro. Generalnym wykonawcą galerii była firma Strabag, współpracująca z ULMA Construccion Polska S.A. w zakresie projektu i dostaw technologii deskowań i rusztowań.

Rozwiązania ULMA

Do realizacji płyt fundamentowych jak również ścian żelbetowych zastosowano deskowanie ramowe ORMA ze wspornikami systemowymi o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Do wykonania wielkopowierzchniowych stropów o zmiennej grubości od 27 do 35 cm wykorzystano: system stropowy ENKOFLEX na podporach ALUPROP, wieżach T-60 i wieżach ALUPROP oraz stoliki VR na podporach EP C+D50, wieżach T-60 i wieżach ALUPROP. Do realizacji użyto stolików w pięciu wymiarach, np.: 3,30 x 3,90 m oraz 2,45 x 5,40 m o łącznej powierzchni około 6 tys. m2. Utrudnienie stanowił fakt, iż prefabrykowane głowice słupów o wymiarach: 2,50 x 2,50 x 0,50 m oraz 2,50 x 4,50 x 0,60 m musiały być montowane z wyprzedzeniem (podpierane wieżami ALUPROP oraz podporami EP C+D50 stężonymi ze sobą rurami). Przy wykonywaniu stropów parkingu zastosowano system panelowy CC-4 o powierzchni około 3,5 tys. m2. Do podparcia wtórnego zastosowano podpory F-600 oraz podpory ALUPROP 450-600 do wysokości w świetle 5,42 m. Słupy prostokątne o wymiarach 0,48 x 0,48 m i wysokości 5,40 m wykonano z zastosowaniem systemu ORMA natomiast do realizacji słupów okrągłych o średnicach 0,60 i 0,70 m wykorzystano deskowanie TUBUS. Deskowania słupowe wyposażono w podesty robocze z drabinami.

Charakterystycznym elementem architektonicznym obiektu jest wejście główne do galerii w kształcie kryształu, tzw. cristal. Aby umożliwić jego zbrojenie, zadeskowanie oraz betonowanie wzniesiono konstrukcję z systemowych wież MK, wraz z pomostami roboczymi i komunikacją pionową. Wieże ustawiono po obu stronach konstrukcji cristalu  i powiązano ze sobą stężeniami z rur oraz: w kierunku podłużnym - ryglami pomostów roboczych, a w kierunku poprzecznym - dźwigarami VM20. Węzeł konstrukcji został wykonany przy użyciu deskowania ramowego ORMA oraz indywidualnych wybitek profilujących. Deskowanie spodu słupa wykonano za pomocą dźwigarów VM20, wypartych na ryglach z poszyciem ze sklejki o grubości 21 mm. Do deskowania boków słupów przewidziano płyty NEVI, natomiast zamknięcie góry wykonano analogicznie jak spód. Deskowanie rygla spinającego słupy zaprojektowano w systemie ENKOFLEX, z obstawką z płyt NEVI.