Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Wydział Architektury oraz Inżynierii Zarządzania, Politechnika Poznańska, Polska

Kluczowym zagadnieniem do rozwiązania były ściany żelbetowe, które od strony wewnętrznej nie będą tynkowane.
Doskonała jakość powierzchni betonowych dzięki deskowaniom ULMA.

Opis inwestycji

Nowy budynek Wydziału Architektury i Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej będzie budynkiem niemal zero-energetycznym. Specjalne pompy ciepła zapewnią energię pochodzącą z ziemi, a ogniwa fotowoltaiczne – ze słońca, dzięki czemu pozyskane zostanie 80% energii potrzebnej do ogrzania budynku zimą, a ochłodzenia latem. Budowa rozpoczęła się ww wrześniu 2017 roku, a zakończyła w I kwartale 2019 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Mostostal Warszawa, a ULMA Construccion Polska S.A. dostarczyła kompleksowe rozwiązania z zakresu deskowań niezbędnych do realizacji tego projektu.

Podziemna kondygnacja pomieści laboratoria i pracownie dla studentów, natomiast na parterze znajdą się dziekanaty i administracja wydziałów. Wewnątrz budynku znajduje się wielofunkcyjny dziedziniec, który będzie można zaadaptować na przestrzeń wystawienniczą. Powierzchnia całkowita tego trzykondygnacyjnego obiektu wyniesie 19 631 m.kw., zaś użytkowa 15 523 m.kw.

Rozwiązania ULMA

Ściany żelbetowe budynku od strony wewnętrznej nie są tynkowane, dlatego niezwykle ważnym aspektem był dobór odpowiedniego deskowania, które zapewni idealną jakość powierzchni betonu. Podczas tego zadania idealnie sprawdził się system deskowań ściennych ORMA wyposażony w podesty robocze.

Na kondygnacji podziemnej do wykonania było ponad 800 mb ścian (wysokość deskowania-540 cm), natomiast na kondygnacjach nadziemnych ok. 600 mb (wysokość deskowania-390 cm). Podczas realizacji tak dużych powierzchni niezwykle ważne było dostosowanie prac, dostaw i odpowiedniej ilości deskowania do napiętego harmonogramu budowy. Dodatkowo, na każdej kondygnacji zaprojektowano ok. 90 słupów o przekroju kołowym i średnicach od 50 do 60 cm. Ich powierzchnia również nie jest tynkowana, dlatego wymagania dotyczące jakości deskowań były bardzo wysokie. Podczas konstrukcji słupów idealnie sprawdził się system deskowań TUBUS oraz CLR. Stropy, o zmiennej grubości od 28 cm do 48 cm realizowane były za pomocą deskowania dźwigarkowego ENKOFLEX.