Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Afrykarium we wrocławskim zoo, Wrocław, Polska

Namiastka Afryki na Starym Kontynencie
Wrocławskie Afrykarium to ogromny pawilon o długości 160 m i szerokości ponad 50 m, którego budynek główny będzie miał wysokość ok. 15 m. Inwestycja pochłonie około 350 mln zł.

Opis inwestycji

Wrocławskie Afrykarium to ogromny pawilon o długości 160 m i szerokości ponad 50 m, którego budynek główny będzie miał wysokość ok. 15 m. Inwestycja pochłonie około 350 mln zł. Generalnym wykonawcą została firma Inter-System S.A. z Wrocławia a głównym dostawcą systemów deskowań i rusztowań jest firma ULMA Construccion Polska S.A.

Nowy obiekt zostanie podzielony tematycznie. Osobne ekspozycje zajmą zwierzęta z różnych rejonów Afryki. Największą atrakcją obiektu ma być tunel wybudowany ze szkła akrylowego, w którym każdy będzie mógł „podejrzeć” świat wód oceanicznych. W akwarium ma pływać jeden z największych drapieżników – rekin. Poza nim w Afrykarium pojawią się ryby z jezior Afryki oraz zwierzęta żyjące w dorzeczu Nilu.

Rozwiązania ULMA

Budynek Afrykarium został posadowiony na jednopoziomowej płycie żelbetowej o średniej grubości 120 cm, przy wykonywaniu której zastosowano deskowanie ramowe ORMA. System ten wykorzystano też do realizacji prostych ścian żelbetowych, zarówno z pilastrami jak i bez pilastrów, a także zasługującej na szczególną uwagę, sali konferencyjnej o konstrukcji żelbetowej, którą tworzą ściany zewnętrzne pochyłe realizowane w technologii betonu architektonicznego.

Wszystkie baseny i zbiorniki techniczne Afrykarium, w tym również baseny zewnętrzne, powstawały w geometrii krzywoliniowej jako niezależne obiekty oparte na technologii szczelnej “białej wanny”. Każdy z basenów stanowi niezależną konstrukcję nośną. Zbiorniki wykonane zostały z wykorzystaniem systemów deskowań ORMA oraz BIRA. Deskowanie BIRA wykorzystano także do wykonania pozostałych ścian radialnych obiektu.

Na szczególną uwagę zasługuje ściana zewnętrzna krzywoliniowa w osi A o wysokości 15 m, do wykonania której zastosowano system ORMA, wyparty na wspornikach wznoszących BMK. Rozstaw wsporników wynosił 1,2 m.

Słupy stanowiące podpory dla dźwigarów dachowych, przenoszące bardzo duże siły poziome, zostały wykonane z zastosowaniem płyt uniwersalnych ORMA, co zapobiegło kolizji ściągów ze zbrojeniem. Przy pracach na słupach wykorzystano też rusztowania oraz schodnie BRIO.

Deskowanie płyt stropowych i podciągów wykonywane było w systemie dźwigarkowym ENKOFLEX na podporach stalowych EP i aluminiowych ALUPROP. Lokalnie wykorzystane zostały również wieże T-60.

W części północno-wschodniej budynku znajduje się podcień w formie skrzyni żelbetowej zamocowany na żelbetowych słupach. Na etapie realizacji tej części budynku Afrykarium należało podeprzeć podcień na cały okres budowy, do czego wykorzystano podpory ALUPROP oraz wieże ALUPROP i T60. Tarczę krzywoliniową wyparto z zastosowaniem systemu MK oraz wież ALUPROP. To rozwiązanie stanowi także podparcie pod kolejne etapy betonowania. Deskowanie krzywoliniowej tarczy podcienia stanowiło rozwiązanie indywidualne o długości 8 mb na bazie systemu ORMA.